• ...bir göktaşı gibi ebediyetten ve âdeta başka bir âlemden kopup düşen bu kadın...

  • Safiye Erol

  • Âşık olan zâten alacağını almıştır. Artık bir şey isteyemez, bundan geri o verecektir. Hep o verecektir.

  • Safiye Erol

Copyright 2021 - fakir@fenomen.org

SAFİYE EROL´U ANDIK

DEĞERLİ YAZARIMIZ SAFİYE EROL´U ÖLÜM YILDÖNÜMÜ OLAN 07 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ OKULUMUZDA ANDIK... 
EDİRNE - UZUNKÖPRÜ - Safiye Erol Ortaokulu 

İlçemizin yetiştirdiği, dünya çapında üne sahip yazarımız Safiye EROL’ un ebediyete intikal edişinin 49. yılında kendisini okulumuz salonunda saygı ve rahmetle andık. Böyle münevver bir şahsiyetin adını yaşatmaktan gurur duyuyoruz...

Safiye Erol, 2 Ocak 1902 tarihinde Edirne-Uzunköprü’de doğmuş, 7 Ekim 1964 tarihinde İstanbul´da vefat etmiştir. 

İlköğrenimini İstanbul’da Alman mektebinde tamamlamıştır. İlkokuldan sonra Fransız Mürebbiyeler Okulu´na gitti. 1914´de Alman Lisesi´nde okudu. 1917´de Almanya’ya gönderilmiştir. Lise ve üniversite öğrenimini ayrıca doktorasını da Almanya’da tamamlamıştır. Münih Üniversitesi’nde Felsefe ve Edebiyat eğitimi görmüştür. Daha sonra 1926’da yurda dönmüştür.

Safiye Erol yazarlığa ilk adımını, Vakit gazetesinde yayınlanan Kadıköy’ünün Romanı isimli eserle atmıştır. Bu eser 1938’de kitap olarak basılmıştır. Cumhuriyet gazetesinde, Ülker Fırtınası   1944’de kitap olarak çıkmıştır. Ciğerdelen’in ilk baskısı 1946’da yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  başlatılan Dünya Edebiyatından  Tercümeler faaliyetine katılan yazar Selma Lagerlöf ‘ün Portugalıya İmparatoriçesi (1941), La Motte Fouque’den Su Kızı (1945) kitaplarını tercüme etmiştir. Bilhassa  Kenan  Rifai  ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık’  isimli kitaptaki makalesi, ondaki fırtınalarla dalgalanan ruhun sükunete  kavuştuğunun ipuçlarını vermesi bakımından dikkat çekicidir.

Devamını oku: SAFİYE EROL´U ANDIK

Süleymaniye’de Aşina Çehreler...

Süleymaniye’de kurulan ve kültürel hizmetlerini kendi mekânında gerçekleştiren İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği’nde uzun soluklu yeni bir sohbet program başlıyor. Ayda bir düzenlenecek olan “Aşina Çehreler” isimli toplantılarının konuşmacısı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım. Yardım, her ay kültür, sanat ve edebiyat dünyamızda yer almış bir şahsiyeti dinleyicilere anlatacak, hayatından, eserlerinden ve fikirlerinden bahsedecek. “Aşina Çehreler”de ilk olarak romancı yazar Safiye Erol gündeme getiriliyor. Toplantı, İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin Ayşe Kadın Hamamı Cengiz İşhanı’ndaki adresinde 3 Kasım Cumartesi günü saat 19.00’da başlayacak.

Anonim Yayıncılık’tan Safiye Erol isimli eseri yayımlanan Mehmet Nuri Yardım, 2001 yılında bütün eserleri Kubbealtı’ndan çıktıktan sonra Türkiye’nin gündemine gelen ve kültür sanat dünyasının “edebiyatımızda yeni bir keşif” olarak kabul ettiği Safiye Erol hakkında bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirecek. Yardım, konuşmasında Safiye Erol’un başta Ciğerdelen olmak üzere romanları üzerinde duracak, hikâye ve makalelerine temas edecek, fikirleri üzerinde duracak.

Devamını oku: Süleymaniye’de Aşina Çehreler...

Safiye Erol Bâbıâli’de anılıyor

6 Ekim 2011
Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen büyük romancısı yazar Safiye Erol, vefatının 48’nci yılında Cağaloğlu’nda anılıyor. ESKADER’in düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nde yâd edilecek olan Safiye Erol’u yazarlar, yakınları ve okuyucuları anlatacaklar. Fatma Ersem Yargıcı’nın yöneteceği toplantı, 6 Ekim Perşembe günü Timaş Kitap Kahve’de saat 18.00’de başlayacak. Programda edebiyatçı yazar Sevinç Ergiydiren Safiye Erol’un hayatı ve eserleri üzerinde duracak. Yazar Özcan Ergiydiren yazarın Sâmiha Ayverdi ve çevresi ile ilgisini ve Nihad Sâmi Banarlı’nın da katıldığı Mesnevi Sohbetleri’ni dile getirecek. Safiye Erol’un yeğeni Dr. Aydın Erol ise, Ciğerdelen yazarının hususi hayatını anlatacak. Bu arada Safiye Erol, 7 Ekim Cuma günü saat 15.00’te de yakınları, sevenleri ve okuyucuları tarafından Karacaahmet’teki mezarı başında anılacak.

Devamını oku: Safiye Erol Bâbıâli’de anılıyor

f t g m