SAFİYE EROL

...bir göktaşı gibi ebediyetten ve âdeta başka bir âlemden kopup düşen bu kadın...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler
Haberler

Panel: "Aşkı En İyi anlatan Yazar: Safiye Erol"

E-posta Yazdır PDF

Safiye Erol

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

 

SAFİYE EROL´U ANDIK

E-posta Yazdır PDF

DEĞERLİ YAZARIMIZ SAFİYE EROL´U ÖLÜM YILDÖNÜMÜ OLAN 07 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ OKULUMUZDA ANDIK... 
EDİRNE - UZUNKÖPRÜ - Safiye Erol Ortaokulu 

İlçemizin yetiştirdiği, dünya çapında üne sahip yazarımız Safiye EROL’ un ebediyete intikal edişinin 49. yılında kendisini okulumuz salonunda saygı ve rahmetle andık. Böyle münevver bir şahsiyetin adını yaşatmaktan gurur duyuyoruz...

Safiye Erol, 2 Ocak 1902 tarihinde Edirne-Uzunköprü’de doğmuş, 7 Ekim 1964 tarihinde İstanbul´da vefat etmiştir. 

İlköğrenimini İstanbul’da Alman mektebinde tamamlamıştır. İlkokuldan sonra Fransız Mürebbiyeler Okulu´na gitti. 1914´de Alman Lisesi´nde okudu. 1917´de Almanya’ya gönderilmiştir. Lise ve üniversite öğrenimini ayrıca doktorasını da Almanya’da tamamlamıştır. Münih Üniversitesi’nde Felsefe ve Edebiyat eğitimi görmüştür. Daha sonra 1926’da yurda dönmüştür.

Safiye Erol yazarlığa ilk adımını, Vakit gazetesinde yayınlanan Kadıköy’ünün Romanı isimli eserle atmıştır. Bu eser 1938’de kitap olarak basılmıştır. Cumhuriyet gazetesinde, Ülker Fırtınası   1944’de kitap olarak çıkmıştır. Ciğerdelen’in ilk baskısı 1946’da yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  başlatılan Dünya Edebiyatından  Tercümeler faaliyetine katılan yazar Selma Lagerlöf ‘ün Portugalıya İmparatoriçesi (1941), La Motte Fouque’den Su Kızı (1945) kitaplarını tercüme etmiştir. Bilhassa  Kenan  Rifai  ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık’  isimli kitaptaki makalesi, ondaki fırtınalarla dalgalanan ruhun sükunete  kavuştuğunun ipuçlarını vermesi bakımından dikkat çekicidir.

Safiye  Erol ,doğu  ve batı medeniyetini kaynaştırmış bir yazardır. Batı  medeniyetinin eksiklerini, doğu  medeniyetinin üstünlükleriyle tamamlayarak uyumlu bir sentez oluşturmayı hedeflemiştir. Safiye Erol’un bu  hedefi roman kahramanlarının kişiliklerine de  yansımıştır.

Mehmet Nuri ‘Safiye Erol Kitabı’ adlı eserinde Erol’un doğu ve batı hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirmiştir: 

‘Safiye Erol batıyı iyi bilen bir aydın ama doğunun güzelliklerini de fark edebilen bir münevver yazardır. Komplekslere kapılmış yarı aydınlardan, kendi yürüyüşünü terk eden ve başkalarına özenen mukallitlerden değil, eserlerinden ve fikirlerinden faydalandığı doğunun bilge kişilerinden sık sık bahseder, makalelerinde düşüncelerini onların ışıklarıyla donatır, meselelerini onların hal çareleriyle çözümler. Hiçbir zaman batının aydınlık kafalarını ihmal etmez, adeta bir sentez yapar.

İnsanlık birikiminin altın beyinlerini aynı bahçede dolaştırırken, bir demet çiçek gibi derleyen Safiye Erol, bu kişilerin düşüncelerinden, hayallerinden, ideallerinden kendisine uygun olanları seçer, öne çeker ve takdir eder. Ne var ki, yazarımızın peşin hükümleri yoktur. Kişilere, inançlara, akımlara karşı acımasız değildir. Aksine herkesten, her şeyden ve her olaydan ders alınabileceğini, hisse çıkarılabileceğini düşünür. Bu yönüyle O, kelimenin tam anlamıyla özel bir insandır. Biz de bu özel insanın adını yaşatmaktan gurur duyuyor, kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

1

2

http://www.uzunkoprusafiyeeroloo.meb.k12.tr/

 

Süleymaniye’de Aşina Çehreler...

E-posta Yazdır PDF

Süleymaniye’de kurulan ve kültürel hizmetlerini kendi mekânında gerçekleştiren İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği’nde uzun soluklu yeni bir sohbet program başlıyor. Ayda bir düzenlenecek olan “Aşina Çehreler” isimli toplantılarının konuşmacısı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım. Yardım, her ay kültür, sanat ve edebiyat dünyamızda yer almış bir şahsiyeti dinleyicilere anlatacak, hayatından, eserlerinden ve fikirlerinden bahsedecek. “Aşina Çehreler”de ilk olarak romancı yazar Safiye Erol gündeme getiriliyor. Toplantı, İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin Ayşe Kadın Hamamı Cengiz İşhanı’ndaki adresinde 3 Kasım Cumartesi günü saat 19.00’da başlayacak.

Anonim Yayıncılık’tan Safiye Erol isimli eseri yayımlanan Mehmet Nuri Yardım, 2001 yılında bütün eserleri Kubbealtı’ndan çıktıktan sonra Türkiye’nin gündemine gelen ve kültür sanat dünyasının “edebiyatımızda yeni bir keşif” olarak kabul ettiği Safiye Erol hakkında bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirecek. Yardım, konuşmasında Safiye Erol’un başta Ciğerdelen olmak üzere romanları üzerinde duracak, hikâye ve makalelerine temas edecek, fikirleri üzerinde duracak.

1902 yılında Edirne Uzunköprü’de doğan Safiye Erol, 1 Ekim 1964 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Tahsilini Almanya’da yaptı. Ciğerdelen, Ülker Fırtınası, Kadıköyü’nün Romanı, Dineyri Papazı yayımlanmış romanlarıdır. Hikâyeleri, Leylâk Mevsimi’nde toplandı. Makaleler isimli kitabının yanı sıra Çölde Biten Rahmet Ağacı isimli bir eseri bulunuyor.

Daha çok üniversite öğrencilerine yönelik kültürel faaliyetleriyle tanınan İlk Tohum Eğitim ve Kültür Araştırmaları Derneği, çeşitli aktivitelerle toplam 110 öğrenciye eğitim hizmeti veriyor. Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine yazabilirler.

http://www.sanatalemi.net/haber.asp?ID=520

 

Safiye Erol Bâbıâli’de anılıyor

E-posta Yazdır PDF
Safiye Erol

6 Ekim 2011
Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen büyük romancısı yazar Safiye Erol, vefatının 48’nci yılında Cağaloğlu’nda anılıyor. ESKADER’in düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nde yâd edilecek olan Safiye Erol’u yazarlar, yakınları ve okuyucuları anlatacaklar. Fatma Ersem Yargıcı’nın yöneteceği toplantı, 6 Ekim Perşembe günü Timaş Kitap Kahve’de saat 18.00’de başlayacak. Programda edebiyatçı yazar Sevinç Ergiydiren Safiye Erol’un hayatı ve eserleri üzerinde duracak. Yazar Özcan Ergiydiren yazarın Sâmiha Ayverdi ve çevresi ile ilgisini ve Nihad Sâmi Banarlı’nın da katıldığı Mesnevi Sohbetleri’ni dile getirecek. Safiye Erol’un yeğeni Dr. Aydın Erol ise, Ciğerdelen yazarının hususi hayatını anlatacak. Bu arada Safiye Erol, 7 Ekim Cuma günü saat 15.00’te de yakınları, sevenleri ve okuyucuları tarafından Karacaahmet’teki mezarı başında anılacak.

Devamını oku...
 

Edirneli Yazar Safiye Erol Düzenlenen Panelde Anıldı

E-posta Yazdır PDF

EDİRNELİ YAZAR SAFİYE EROL DÜZENLENEN PANELLE ANILDIYöre Dergisi Organizatörlüğü, Edirne Valiliği ve İstanbul Kubbealtı Vakfı'nın Desteklediği "Safiye Erol’u anma Paneli" Edirne Ticaret ve Sanayi Odası salonunda gerçekleşti.

Panele Edirne Valisi Mustafa BÜYÜK, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver DURAN, Vali Yardımcısı Abdullah ASLANER, Yöre Dergisi sahibi Ayhan TUNCA ve Kubbealtı Vakfı yöneticileri katıldı. Panelde konuşma yapan vali Büyük, Safiye Erol’un Edirne açısından çok önemli bir şahsiyet olduğunu vurguladıktan sonra bütün gençlerin Safiye EROL’u okumasını ve tanımasını istedi. Yapılan konuşmaların ardından Safiye EROL’un eserleri, günlük hayatı ve öğrencilik hayatı hakkında bilgi verildi.  

Devamını oku...
 

Doğumunun 100. Yılında Safiye Erol

E-posta

Safiye Erol Gündemi

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı tarafından, “Doğumunun 100. Yılında Safiye Erol” başlıklı bir toplantı düzenlendi. 1 Ekim 2002 Salı günü saat 18:00’da yapılan toplantıya konuşmacı olarak Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Prof. Dr. Murat Belge, Selim İleri ve Prof. Dr. Halil Açıkgöz katıldı. Aynı günü Safiye Erol’un Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında da bir anma programı yapıldı.

 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

E-posta Yazdır PDF

Türk edebiyatının münevver isimlerinden biri olan Safiye Erol hayatta iken güzel eserler vererek; bu camiadaki yerini ziyadesiyle hak eden yazarlarımızdan birisi olmuştur. Yaşadığı dönemde tanınmayı başarmış, büyük bir okuyucu kitlesi bulmuştur. Kültür birikimi taşıyan romanları, derinlemesine tahlil yazıları ve hayata farklı bakışı ile takdire şayan bir entelektüeldir. İmparatorluğun son, cumhuriyetin ilk dönemini incelikli bir biçimde anlatmış, bir anlamda belge niteliği taşıyan romanlar yazmıştır.

Devamını oku...